جور دیگر باید شست!

۴ پاک کننده طبیعی رنگ از روی سطوح را بشناسید

۴ پاک کننده طبیعی رنگ از روی سطوح را بشناسید

 

پاک کردن یا جدا کردن رنگ از هر نوع سطحی به ندرت کار آسانی است. هر سطح، رنگ متفاوتی می گیرد و هر نوع رنگ به سطوح مختلف واکنش نشان می دهد. به همبن دلیل معمولاً قدری زمان و انرژی می برد تا پاک کننده های رنگ بتوانند از عهده انجام آن برآیند.

سالهاست که بیشتر نقاشان حرفه ای به نوارهای رنگی مبتنی بر مواد شیمیایی اعتماد می کنند. در حالی که آنها می توانند یک کار خوب انجام دهند. بسیاری نیز برای انسان و محیط زیست بسیار سمی هستند. استفاده نادرست از نوارهای شیمیایی می تواند باعث آسیب به سیستم تنفسی، مغز، سیستم عصبی و پوست شوند.

قبل از پرداختن به شروع کار جهت پاک کردن رنگ، وقت خود را برای خواندن برچسب های نوارهای رنگی تجاری اختصاص دهید. یکی از بدترین مواد شیمیایی بالقوه کشنده در نوارهای رنگی، متیلن کلراید است. فروشگاه های بزرگ تعمیر و نگهداری منازل، محصولاتی را که حاوی مواد شیمیایی هستند از قفسه های خود بیرون کشیده اند اما هنوز هم به راحتی در دسترس است. علاوه بر متیلن کلرید، ترکیبات فعال که برای سلامتی شما به طور بالقوه خطرناک هستند شامل تولوئن، متانول، اتانول و استون می باشند.

در بازار کمتر دستگاه پاک کننده رنگی وجود دارد که سمی نباشد. اگر تصمیم به استفاده از نوار رنگی مبتنی بر مواد شیمیایی دارید، یک فرمول خمیری انتخاب کنید که کمتر فرار و سمی باشد زیرا باعث تولید دود کمتر از یک فرمول مایع می شود. دستورالعمل ها را با دقت بخوانید و همیشه از وسایل محافظتی مانند عینک ایمنی، دستکش و ماسک استفاده کنید.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با نحوه پاک کننده های طبیعی رنگ آشنا می کنیم که پیشنهاد می شود تا انتها دنبال نمایید.

 

 

۱- ژل های پاک کننده مبتنی بر سویا

مواد پاک کننده مبتنی بر سویا حاوی متیل سویا، یک متیل استر از روغن سویا است. این حلال مبتنی بر مسائل زیست محیطی، نسبت به محصولات مبتنی بر نفت (مثل تینر که بسیار متداول است) بسیار پایدارتر و سازگارتر با محیط زیست عمل می کند. از نظر ترکیبات آلی نیز دارای فراری و اشتعال پذیری کم است و هیچ ماده شیمیایی تخلیه کننده در آن وجود ندارد.

 این ژل های سویا بر روی چوب، بتن و فلز ایمن به طور مؤثر کار می کنند اما زمان بیشتری طول می کشد تا رنگ را از روی سطح پاک کنند. این محصول با یک قلم مو استفاده می شود (قطره ای آب را نمی خورد) و به دلیل عدم تبخیر، می تواند چندین ساعت روی سطح رنگ باقی بماند. هرچه یک نوار کنترلی سویا روی رنگ باقی بماند، حذف نهایی راحت تر خواهد بود.

 

۲- مواد پاک کننده مبتنی بر مرکبات

نوارهای رنگی مرکبات حاوی تِرپِن ها (Terpene)، ترکیبات آلی حاصل از گیاهان و معمولاً پرتقال هستند. نمونه دیگر مورد استفاده در از بین بردن رنگ، تورنتین است که از رزین کاج تولید می شود.

مواد پاک کننده مبتنی بر مرکبات به طور معمول دارای رایحه ای به رنگ نارنجی یا مرکبات هستند و مانند ژل های مبتنی بر سویا نسبت به مواد شیمیایی قوی تر، در از بین بردن رنگ آهسته تر عمل می کنند. آنها برای استفاده در هر سطح رنگ شده، ایمن هستند. در حالی که این نوارها قابل تجزیه زیست محیطی هستند، اما هنوز هم حاوی برخی مواد شیمیایی مضر هستند و باید به درستی از آنها دور شوند.

 

۳- پاک کننده های رنگ دستی

پاک کردن هر نوع سطح نقاشی شده ممکن است غیر سمی ترین روش برای از بین بردن رنگ به نظر برسد. متأسفانه هنوز هم خطرات ناشی از خود رنگ، به ویژه رنگ سرب در خانه های قدیمی تر وجود دارد. اگر تصمیم دارید که به صورت دستی رنگ را از بین ببرید، همیشه از ماسک، عینک ایمنی و سایر وسایل محافظ استفاده کنید.

– خراشیدن یا لایه برداری رنگ

استفاده از اسکرابر یا لایه بردار رنگ پلاستیکی یا فلزی در از بین بردن لایه های رنگ مؤثر است اما برای جلوگیری از آسیب رساندن به سطح زیر رنگ باید از آن به دقت استفاده کرد.

– از سلاح گرم ویژه پاک کردن رنگ استفاده کنید

می توان از اسلحه گرمایی مخصوص برای شل کردن رنگ تا جایی استفاده کرد که در نهایت حباب را آسانتر می کند.

– شن و ماسه را دور کنید

استفاده از سنباده برقی یا از بین بردن دستی رنگ با کاغذ سنباده، به صبر و مهارت نیاز دارد. مواظب باشید که خیلی عمیق ماسه نریزید و یا سطوح به طور دائم خراب نشوند.

 

۴- جوش شیرین و آب جوش

اگر وسایل فلزی کوچکی دارید که با رنگ یا روکش های خروجی پوشانده شده و یا پراکنده شده اند، مانند درب، کابینت یا سخت افزار مبلمان، جوش شیرین و آب جوش می توانند برداشت رنگ را ساده تر کنند. وقتی اجسام گرم می شوند فلز و رنگ با سرعت های مختلف گسترش می یابند و باعث ایجاد شکاف در پیوند آنها می شود.

توجه: برای از بین بردن رنگ از گلدان بزرگی استفاده کنید که دیگر برای پخت و پز از آن استفاده نخواهید کرد.

 

آنچه نیاز دارید:

– آب

– جوش شیرین

– دستمال توالت

– قابلمه بزرگ

– انبر

– برس سفت و سخت

– خراش دهنده انعطاف پذیر

 

– محلول تمیز کردن را مخلوط کنید

حداقل یک چهارم آب یا به اندازه کافی بریزید تا مواد فلزی رنگ شده را به طور کامل در قابلمه بپوشانید و یک چهارم جوش شیرین اضافه کنید.

– آب گرم و اضافه کردن وسایل رنگ شده

به آب اجازه دهید تا جوش بیاید. با استفاده از توری، وسایل نقاشی شده را اضافه کنید تا همپوشانی نداشته باشند یا طرفین تابه را لمس نکنند. گرما را کم کنید و بگذارید وسایل حداقل ۱۵ دقیقه در آب خاموش باقی بمانند.

– وسایل را از روی حرارت بردارید

برای جدا کردن وسایل داغ جهت خنک شدن از انبر همراه با روزنامه یا حوله های یکبار مصرف، استفاده کنید.

– رنگ اضافی را دور بزنید

هنگامی که آنها به اندازه کافی سرد شدند تا بتوانید آنها را لمس کنید، از یک مسواک قدیمی یا برس محکم استفاده کنید تا هر رنگ باقی مانده را از روی آن از بین ببرید. شاید لازم باشد این روند را با یک دور آب گرم و جوش شیرین تازه، تکرار کنید.

– رنگ تمیز از وسایل پلاستیکی سخت

برای وسایل پلاستیکی سخت مانند کاورهای خروجی که با رنگ پوشانده شده اند، مخلوط آب و جوش شیرین را به جوش آورده و سپس از روی حرارت بردارید. وسایل پلاستیکی را اضافه کنید اما فقط بگذارید فقط ۵ دقیقه آنها را خیس کنند. از آب جدا شده و به آرامی باقیمانده انعطاف پذیر باقی مانده رنگ را جدا کنید.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...