جور دیگر باید شست!

محلول ضدعفونی کننده دست و ویروس کرونا

محلول ضدعفونی کننده دست و ویروس کرونا

 

با پیدایش ویروس کرونا و افزایش شیوع آن در جامعه، استفاده از محلول ضدعفونی کننده به طرز باور نکردنی افزایش پیدا کرده است. در ادامه به ویژگی های یک مایع ضدعفونی کننده دست و سطوح استاندارد می پردازیم که پیشنهاد می کنیم تا انتها این مقاله از سری مقالات بخش خانه داری با نیکولاس را دنبال نمایید.

کرونا ویروس هایی مانند کُوید ۱۹ (COVID-19) از طریق تماس انسان پخش می شوند و یکی از موثرترین راه های جلوگیری از انتشار آن شستن دست ها است. ضد عفونی کرد دست ها هم به همان اندازه در از بین بردن باکتری ها و ویروس ها موثر است و استفاده از آن در هنگام بیرون آمدن و یا محیط کار، راحت تر است.

در واقع ضدعفونی کننده دست ها بهترین دفاع در برابر ویروس ها در هنگام کار و مواقعی است که نمی توانید مدام دست هایتان را بشویید.

.

محلول ضدعفونی کننده چگونه ویروس کرونا را از بین می برد؟

یک ضدعفونی کننده استاندارد ساخته شده از الکل، باید از ترکیب الکل اتانول (اتیلیک) با غلظت ۶۲ الی ۷۰ درصد با سایر مواد درست شده باشد تا بتواند در صورت استفاده صحیح، باعث از بین بردن کامل ویروس کرونای احتمالیِ موجود بر روی سطوح و یا پوست دست ها شود.

برخی از ضد عفونی کننده های دستی وجود دارند که عاری از الکل و یا دارای درصد الکل پایین هستند و این مورد در کشتن باکتری ها و ویروس ها به اندازه کافی، مؤثر نیست.

 

محلول ضدعفونی کننده چگونه استفاده شود؟

روش صحیح استفاده از ضدعفونی كننده دست این است كه ۲ تا ۳ سی سی از آن را به روی دستان خود بریزید و سپس دست ها را با دقت به هم بمالید و همه منافذ را پوشش دهید. حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه اینکار را با نهایت دقت و حوصله انجام دهید و اجازه دهید تا دست ها خشک شوند.

 

محلول ضدعفونی کننده شرکتی و خانگی؛ کدام بهتر است؟

با افزایش شیوع ویروس کرونا و همچنین کمبود مایع ضدعفونی کننده در بازار، خیلی از افراد و حتی فروشنده های لوازم بهداشتی به فکر تهیه محلول ضد عفونی کننده خانگی افتادند که اصل این قضیه کار خوبیست و می تواند به کم شدن نیاز عمومی در جامعه کمک کند.

اما متاسفانه بواسطه عدم اطلاع دقیق افراد ار ساخت یک صدعفونی کننده استاندارد و یا نیت سودجویانه ای که بعضی از افراد جهت فروش این مایع در بازار دارند، باعث شده است که شاهد تولید یک سری محلول هایی باشیم که بجای کمک به حل مشکل ضدعفونی و از بین بردن ویروس، ایجاد مشکلاتی در پوست دست و موارد دیگر می کند.

در ادامه به تعدادی از مهمترین مشکلاتی که محلول های ضدعفونی غیراستاندارد می توانند ایجاد کنند، اشاره شده است:

– الکل غیرمناسب در ساخت محلول ضدعفونی کننده

بطور کلی دو نوع الکل برای ضدعفونی کردن موجود است؛ الکل اتیلیک (اتانول) که به آن “الکل خانگی” هم می گویند و الکل متیلیک (متانول) که به آن “الکل صنعتی” هم می گویند.

الکل اتانول (اتیلیک) خاصیت جذب شدن پوست را ندارد، برای همین استفاده از آن برای ساخت یک محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح (مثل دستگیره در، لوازم خانه و …) بلامانع است اما الکل متانول خاصیت جذب بالایی توسط پوست انسان را دارد و سمی است؛ از اینرو استفاده در آن برای ساخت مایع ضدعفونی کننده اصلا مناسب نیست.

 

– خشکی پوست دست در اثر استفاده از محلول ضدعفونی کننده

یکی از شایع ترین مشکلاتی که در اثر استفاده زیاد از محلول های ضدعفونی کننده خانگی و غیر استاندارد پیش می آید، خشکی پوست دست ها است. در واقع وقتی از محلول های ضدعفونی کننده زیاد استفاده شود، پوست دست ها حساس می شوند و بعد از چند وقت دچار خشکی های مویی و رگه رگه شدن می شوند.

در محلول های ضدعفونی استاندارد برای جلوگیری از بروز این مشکل از گلیسرین در ترکیبات آن استفاده می شود و این ماده مانع از خشک شدن پوست دست ها می گردد.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...