جور دیگر باید شست!

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

 

حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع استفاده ای که دارد بسیار مهم است که کاملا تمیز و ضدعفونی باشند.

بهترین کار برای تمیز کردن حمام و دستشویی اینستکه بصورت اصولی و مداوم (روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی) کارهای مختلف تمیزی این مکانها انجام گیرد و برای نظافت آنها، برنامه داشت. در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با روشهای تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی در زمان های مختلف آشنا می کنیم.

 

۱- تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی بصورت روزانه

تمیزی حمام و دستشویی در هر روز شامل کارهای زیر می شود که هم می تواند وقت کمتری نسبت به تمیزی های هفتگی یا ماهانه از شما بگیرد و هم می تواند باعث تمیزی و نظافت همیشگی اتاقتان شود.

 

– شیرآلات و روشویی را خشک کنید

بعد از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی و حمام، کمد، شیرآلات و روشویی (در صورت وجود داشتن) را با یک پارچه ضد عفونی کننده یا حوله، خشک کنید تا اثری از قطرات آب و صابون باقی نماند.

 

– دوش حمام را خشک کنید

بعد از هر بار حمام کردن،قسمت های مختلف دوش، وان و … را با دستمال به خوبی خشک کنید تا از ماندن اثر شامپو و صابون و همینطور قطرات آب بر روی آنها جلوگیری کنید. اگر در حمام خود پرده دوش دارید، حتما آن را ببندید تا سریعتر خشک شود.

 

– سنگ توالت یا توالت فرنگی را تمیز نگه دارید

بعد از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی، حتما با آب و فرچه، بخوبی سطح داخلی سنگ را تمیز کنید و هر گونه لک را از بین ببرید.

 

– حوله های نم دار را آویزان کنید

حتما حوله های خیس را آویزان کنید تا سریعتر خشک شوند و کپک نزنند.

 

 

۲- تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی بصورت هفتگی

تمیزی حمام و دستشویی در هر هفته شامل کارهای زیر می شود که اگر لیست وظایف روزمره را بدرستی اجرا کنید، انجام وظایف هفتگی کار راحتی خواهد بود.

 

– کف حمام و سرویس بهداشتی را بشویید

موهای چسبیده به چاه فاضلاب را تمیز کنید و کف حمام و دستشویی را با یک شوینده مناسب بخوبی بشویید. برق انداختن کاشی و کف حمام و دستشویی برای خانم ها خیلی مهم است و پیشنهاد ما اینستکه برای اینکار از مایع جرمگیر و پودر لبایشویی (بصورت یک هفته در میان) استفاده کنید. کافیست مایع جرمگیر یا پودر را بر روی کف بریزید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب و فرچه بخوبی کل سطح کف را بشویید.

خیلی متداول است که بعد از مدتی استفاده از سنگ دستشویی یا سنگ توالت، رنگش زرد می شود؛ با انجام اینکار زردی رنگ سنگ دستشویی از بین می رود و کاملا تمیز می شود. حتی سیاه شدن سنگ توالت و کاشی حمام هم با اینکار از بین می رود.

 

– همه وسایل نصب شده داخلی را بشویید

همه لوازم نصب شده در حمام و سرویس بهداشتی (توالت، کمد، روشویی، وان و کابین دوش) را خوب بسابید تا باکتری، کپک و اثر سفیدی صابون از بین برود. برای اینکار می توانید از شوینده یا پاک کننده چند منظوره همراه با پارچه نرم یا دستمال جادویی استفاده کنید.

ضمنا حتما آینه های داخل حمام و دستشویی که خیلی زود کدر می شوند را تمیز کنید. حتما آینه ها را با اسپری ویژه شیشه (شیشه پاک کن) تمیز کنید و برق بیندازید.

 

-حوله ها را بشویید

همه حوله های حمام، مت های حمام و پرده های دوش را جمع کرده و بشویید.

 

 

۳- تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی بصورت ماهانه

تمیزی حمام و دستشویی در هر ماه شامل کارهایی می شود که به تمیز کردن اساسی تر بخش های مختلف اختصاص دارند. انجام این کارها باعث می شوند تا تمیزی روزانه راحت تر شوند.

 

– قسمت های مختلف را عمقی تر تمیز کنید

اگر در حمام و سرویس بهداشتی کار تمیز کردن هفتگی و روزانه را انجام داده اید، حالا در آخر ماه حمام و دستشویی شما شکل خوبی دارد. با این وجود، بهتر است هر ماه کمی وقت برای تمیز کردن لوازم اصلاح، چک کردن کپک روی سطوح و سابیدن اثر شوینده ها بگذارید.

 

 

۴- تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی بصورت فصلی

تمیزی حمام و دستشویی در هر فصل شامل کارهایی می شوند که لازم است هر فصل (چند ماه) یا حتی هر سال یکبار انجام گیرند که در ادامه اشاره شده است.

 

– کشوها و قفسه ها را تمیز کنید

هر سه ماه به لوازم بهداشتی و جعبه کمک های اولیه سر بزنید و چیزهای تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. داروهایی هم که مصرف نمی کنید را دور بریزید.

 

– وضعیت شیر آلات و روشویی را کنترل کنید

هر سه ماه نگاهی به زیر روشویی و شیرآلات و سایر چیزهای حمام و سرویس بهداشتی بیندازید تا در صورت چکه کردن آنها را تعمیر کنید. با اینکار هم پول تان هدر نمی رود و هم بعدا دچار دردسر نمی شوید.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...