جور دیگر باید شست!

چگونه یخچال و فریزر را بطور اساسی تمیز کنیم

چگونه یخچال و فریزر را بطور اساسی تمیز کنیم

 

یخچال و فریزر مهمترین وسیله برقی آشپزخانه به حساب می آیند و سالم بودن و تمیز کردن همیشگی آن برای بهره وری بالای آن، بسیار اهمیت دارد. اما متأسفانه خیلی ها بدرستی از آن استفاده نمی کنند و تمیزی یخچال را یا اصلا انجام می دهند و یا اینکه بسیار نامنظم و دیر به دیر انجام می دهند!

اینکه خیلی ها داخلیخچال را پر از مواد می کنند، باقیمانده غذا را از داخل آن خالی نمی کنند، بصورت مداوم آن را تمیز نمی کنند و .. اما وقتی کوچکترین بوی نامطبوعی در یخچال شان بوجود آمد، شکایت می کنند بسیار عجیب است چرا که کارکرد صحیح و مناسب لوازم برقی کاملا به نوع استفاده شخص و مراقبتی که از آن وسیله می کند، بستگی دارد. کافیست هر هفته (یا چند هفته) یک ساعت برای تمیز کردن یخچال و فریزر وقت بگذارند تا بار دیگر براق، تمیز و بدون بو شود.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با نحوه تمیز کردن یخچال و فریز آشنا می کنیم که پیشنهاد می شود تا انتها دنبال نمایید.

 

۱- مواد غذایی را بیرون بیاورید

در گام اول، غذای قدیمی یا منقضی شده داخل یخچال را درون سطل زباله بریزید. مواد غذایی که هنوز خوب است را درون یخچال با یخ قرار دهید تا در حالی که باقی مانده یخچال را تمیز می کنید، سرد شود.

 

۲- قفسه ها و کشوها را در بیاورید

تمام کشوها و قفسه های قابل جدا کردن را بیرون آورده و آنها را کنار بگذارید. کشوها و قفسه های ساخته شده از فلز یا پلاستیک را می توان بلافاصله با آب داغ و صابون ظرف شستشو داد اما قطعات شیشه ای و سرامیکی قبل از شستشو با آب گرم به تدریج باید تا دمای اتاق گرم شوند تا از ترک خوردن و شکستن آن جلوگیری شود.

 

۳- داخل یخچال و فریزر را پاک کنید

از پارچه تمیز با آب داغ و مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای جلوگیری از ریختن روی سطحی که از قبل تمیز است از بالا به پایین کار کنید. لکه های سخت تر ممکن است به یک تمیزکننده پلاستیکی و بدون ساینده احتیاج داشته باشد، اگرچه گزینه دیگر این است که یک پارچه نرم مرطوب را روی ناحیه ریخته شده برای چند دقیقه بکشید. سپس آن قسمت نرم تر می شود و تمیز کردن آن آسان تر خواهد بود.

در حین تمیز کردن، پارچه هایی را که استفاده می کنید را حتما بشویید یا از پارچه های مختلفی استفاده کنید تا از نظافت آنها اطمینان حاصل شود. توجه ویژه ای به شکاف های پایین و پشت یخچال داشته باشید. در آخر هم دربهای داخلی را پاک کنید.

 

۴- قفسه ها و کشوها را تمیز کنید

اکنون که قفسه ها و کشوها وقت دارند که به تدریج گرم شوند، چند لحظه زمان بگذارید و آنها را کاملاً تمیز و خشک کنید. مراقب باشید؛ به خصوص هنگام استفاده از قفسه های شیشه ای لغزنده. بکار بردن دستکشهای مخصوص شستن ظرف ممکن است برای جلوگیری از شکستگی مفید باشد.

 

۵- فضای داخلی یخچال را خشک کنید

با استفاده از یک پارچه یا حوله تمیز، فضای داخلی یخچال را پاک کنید تا مطمئن شوید کاملاً خشک است. خشک کردن درهای داخلی را نیز فراموش نکنید.

 

۶- غذا را مجددا داخل یخچال بگذارید

غذا را دوباره داخل یخچال بگذارید. حتما قبل از قرار دادن قابلمه ها و ظرف های پلاستیکی، زیر و دور تا دور آنها را دستمال بکشید تا کاملا تمیز و عاری از هرگونه لکه یا کثیفی باشند.

 

۷- فریزر را تمیز کنید

برای تمیز کردن فریزر از همان روش های ذکر شده در بالا برای تمیز کردن یخچال استفاده کنید. نکته جالب در مورد فریزرها این است که در آنها به ندرت غذاها نشت می کنند و نیاز به تمیز کردن در موارد کمتری دارند. شاید لازم باشد فقط غذای منقضی شده را چک کرده و از بین ببرید. اگر فریزر شما نیاز به تمیز کردن کامل تری داشته باشد، می توانید از همان روش هایی که در یخچال بکار برده می شود، استفاده کنید.

 

۸- بیرون یخچال و فریز را تمیز کنید

با شروع از بالا، قسمت بیرونی یخچال را با استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و تمیز کنید. اگر یخچال و فریزر از جنس استیل دارید، برای براق شدن سطح باید از یک پارچه نرم و خراشیده نشده همراه با سرکه یا پاک کننده پنجره (شیشه پاک کن) استفاده کنید.

فراموش نکنید که تمیز کردن واشر لاستیکی در اطراف لبه های درب با استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم، می تواند گرد و خاک و کثیفی را در اینجا جمع کنند و باعث ترک خوردگی آن قسمت شوند.

 

هر چند وقت باید یخچال را تمیز کنیم؟

باید حداقل یکبار در ماه، یخچال خود را تمیز کنید تا بهره وری استفاده چند ساله ای که از  آن خواهید داست، حفظ شود. با این حال، چند کار وجود دارد که فقط باید هر چند ماه انجام شود.

– سینی تخلیه آب یخچال را بررسی کنید:

برخی از مدل های یخچال و فریزر دارای یک سینی تخلیه آب قابل جابجایی هستند که تراکم را از یخچال جمع می کند. درپوش یا محافظ مشبک را از قسمت جلوی یخچال خود برداشته و از یک چراغ قوه برای قرار دادن این ظرف استفاده کنید. این سینی با گذشت زمان ممکن است کپک بزند، بنابراین دستکش بپوشید. سینی را قبل از تعویض بشویید و کاملاً تمیز کنید. ممکن است لازم باشد از مایع سفید کننده استفاده کنید. سینی و درپوشجلو را خشک کرده و تعویض کنید.

– یخچال و فریزرها را خنک کنید:

یخچال را از برق جدا کرده و آن را با دقت و آهسته از سمت دیوار به سمت بیرون بکشید. برای مدل های دارای سیم پیچ در پشت یخچال، از قلم مو برای خلا کویل ها استفاده کنید. برخی از مدلهای جانبی و داخلی ممکن است دارای کویلهایی باشند که در پشت دریچه در قسمت بالا، پایین یا پشت یخچال قرار دارند. برخی از مدلها حتی دارای دریچه های روی سیم پیچ هستند. در این مدل ها، شما باید از جوشکاری باریک با اتصال بلند برای خلا کویل ها استفاده کنید. بعد از انجام این کارها،یخچال و فریزر را دوباره سرجایش بگذارید و دوباره وصل کنید.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...