جور دیگر باید شست!

چگونه کتری برقی یا چای ساز را بطور اساسی تمیز کنیم

چگونه کتری برقی یا چای ساز را بطور اساسی تمیز کنیم

 

کتری برقی یا چای ساز وسیله ای راحت و آسان و البته کاربردی برای هر خانه است. کافی است آب به کتری برقی اضافه کنید و بعد از چند دقیقه آب جوش برای درست کردن چای، قهوه، غذاهای مختلف یا برای تمیز کاری، داشته باشید. همچنین چون کتری برقی، لوله برای ریختن آب دارد حتی راحت تر از مایکروفر است. اما مثل هر وسیله خانگی کوچک دیگر، کنری برقی هم نیاز به تمیز شدن دارد تا داخل و بیرون آن همیشه در بهترین حالت باشد. تمیز کردن رسوبات ناشی از سختی آب، باکتری و کپک برای داشتن آب جوشی با طعم عالی، ضروری است.

به رسوب املاح آب در داخل کتری، “جرم بستن کتری” می گویند و برای از بین بردن و تمیز کردن آن، روشهای مختلفی وجود دارد. با استفاده از چند محصول که احتمالا در خانه هر کدبانویی وجود دارد، تمیز کردن جرم کتری کار راحتی است. در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با روشهای مختلف تمیز کردن کتری برقی آشنا می کنیم که پیشنهاد میکنیم حتما آنها را انجام دهید.

 

هر چند وقت کتری چای ساز را تمیز کنیم؟

تعداد دفعات تمیز کردن کتری برقی بستگی به این دارد که چقدر از آن استفاده می کنید. بیرون کتری باید حداقل یک بار در هفته تمیز شود تا اثری از لک آب و گرد و خاک روی آن نماند. اگر هر روز از کتری برقی خود استفاده می کنید، حداقل باید هر دو ماه یکبار (پیشنهاد ما ماهی یکبار است؛ خصوصا در شهرهایی که آب آن رسوب زیادی دارد مانند شهرهای شمالی ایران) آن را جرم گیری کنید. اگر کتری برقی دارای فیلتر برای صاف کردن آب است، صافی آن را هر ماه تمیز کنید یا طبق دستورالعمل شرکت سازنده کتری عمل کنید.

 

چه چیزهایی برای تمیز کردن کتری چای ساز لازم داریم؟

برای تمیز کردن کتری چای ساز به این موارد نیاز خواهید داشت:

– سرکه سفید

– آب لیمو یا پودر اسید سیتریک

– جوش شیرین

مایع ظرفشویی مناسب دارای مواد چربی زدا

– اسفنج نرم  یا برس بطری

– پارچه میکروفیبر یا دستکال جادویی

 

روشهای تمیز کردن کتری برقی (چای ساز)

چند روش و حالت برای تمیز کردن کتری در ادامه این مقاله ذکر شده است:

۱- تمیز کردن کتری چای ساز با سرکه سفید

کتری را تا نصف با نسبت مساوی ۱ به ۱ از محلول آب و سرکه سفید پر کنید و محلول را بجوشانید. بعد اگر کتری به صورت اتومات خاموش نمی شود، آن را خاموش کنید. اجازه دهید محلول سرکه به مدت ۲۰ دقیقه درون کتری بماند و در آخر کتری را از محلول پاک کننده خالی کنید.

 

۲- تمیز کردن کتری چای ساز با آب لیمو یا پودر اسید سیتریک

به جای سرکه می توانید از آب لیموی تازه یا آب لیموی شیشه ای یا پودر اسید سیتریک برای جرم گیری کتری استفاده کنید. کافی است نصف کتری را به نسبت مساوی ۱ به ۱ از آب لیمو و آب پر کنید یا دو قاشق چایخوری پودر اسید سیتریک را درون کتری که تا نصفه از آب پر شده بریزید و بعد محلول را بجوشانید. کتری را خاموش کنید و اجازه دهید محلول حداقل ۲۰ دقیقه داخل کتری بماند. در آخر هم بعد از ۲۰ دقیقه آن را خالی کنید.

 

۳- کتری را از برق بکشید و قطعات آن را از هم جدا کنید

قبل از تمیز کاری بیشتر، کتری سرد شده را از برق بکشید. اگر کتری فیلتر آب دارد، قبل از تمیز کردن داخل کتری، آن را بردارید.

 

۴- فیلتر آب را تمیز یا تعویض کنید

اگر کتری شما فیلتر آب دارد ابتدا آن را بردارید و بعد طبق دستورالعمل سازنده کتری آن را تمیز کنید. اکثر فیلترها فلز دارند و با انداختن در محلول آب داغ و سرکه سفید حداقل به مدت ۵ دقیقه می توانید آنها را تمیز کنید. بعد از اینکه فیلتر را از محلول خارج نمودید با برس بطری آن را بسابید و بعد با آب تمیز، آبکشی کنید.

 

۵- سابیدن داخل کتری

با استفاده از یک اسفنج نرم یا برس بطری نرم، داخل کتری را بسابید. با اینکار جرم رسوب کرده داخل کتری کنده می شود. به اطراف لوله کتری بیشتر توجه کنید، چون در این قسمت جرم بیشتری رسوب کرده است. اسفنج یا برس را درون سرکه خالص فرو کنید تا جرم اطراف لوله بهتر برداشته شود.

توجه: هیچ وقت کتری برقی را به طور کامل در آب فرو نبرید، چون به المنت آن آسیب می رسانید.

 

۶- بیرون کتری را تمیز کنید

بعد ار تمیز کردن داخل کتری، بیرون آن را با یک اسفنج نرم آغشته به محلول آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید تا لکه های آب و سایر لکه های روی آن پاک شود. برای تمیزی بهتر می توانید از مقداری جوش شیرین خشک هم استفاده کنید که خاصیت سابندگی طبیعی دارد. وقتی بیرون کتری تمیز شد، با یک پارچه میکروفیبر (یا دستمال جادویی) کتری را خشک کنید تا از ایجاد رگه روی آن جلوگیری شود.

توصیه: برای اینکه بیرون کتریِ استیل ضد زنگ خود را بدون رگه و براق نگه دارید، چند قطره روغن زیتون روی پارچه ای بریزید و بیرون کتری را با آن بسابید.

 

۷- کتری را مجددا سر هم کنید و آبکشی نهایی را انجام دهید

وقتی کتری تمیز شد، دوباره قطعات جدا شده آن را سرهم کنید. کتری را برای آبکشی نهایی تا نیمه از آب پر کنید. بعد آن را به برق بزنید و اجازه دهید آب داخل آن به نقطه جوش برسد. در نهایت آب را خالی کنید. چرخه آبکشی را یکبار دیگر تکرار کنید تا مطمئن شوید داخل کتری هیچ محلول شوینده یا جرمی باقی نمانده است.

 

توصیه هایی برای اینکه کتری برقی (چای ساز) به مدت طولانی تری تمیز بماند

– هیچ وقت اجازه ندهید آب داخل کتری ته نشین شود. همیشه به اندازه همان مقدار آب گرمی که هر بار لازم دارید، درون کتری آب بریزد. همیشه تمام آب داخل کتری را بعد از هر بار استفاده از آن خالی کنید.

– به جای آب شیر از آب مقطر استفاده کنید؛ مخصوصا اگر در شهری زندگی می کنید که سختی آب آن بالا است یا از آب چاه برای تامین آب مصرفی خود استفاده می کنید.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...