جور دیگر باید شست!

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

 

آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی واقعا بدی می دهند، تمیز نکردن آنها به صورت مرتب است. اگر لوازمی که هر روز از آنها استفاده می کنید را مرتبا تمیز کنید هم باکتری و کثیفی هایی که کارایی آنها را کم می کند از بین می برید و هم این لوازم گران قیمت می توانند بهتر و طولانی تر کار کنند.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس درباره برنامه زمانبندی تمیز کردن وسایل برقی آشپزخانه نکاتی را بیان می کنیم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید.

 

تمیز کردن یخچال

هر ۳ ماه یخچال را بطور اساسی تمیز کنید

تمیز کردن یخچال خیلی راحت تر می شود اگر هر بار که چیزی داخل یخچال ریخته می شود را بلافاصله تمیز کنید و هر روز دستگیره ها و صفحه کنترل آب سردکن آن را با دستمال ضدعفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها تمیز نمایید. هر هفته چند دقیقه وقت برای چک کردن مواد غذایی داخل یخچال صرف کنید و دور ریختنی ها را دور بریزید تا از رشد قارچ و کپک که به سرعت پخش می شوند، جلوگیری کنید.

هر سه ماه تمام مواد غذایی داخل قفسه ها و جا میوه ای را کاملا خالی کرده و بعد یخچال را به طور کامل تمیز کنید. مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. محلولی از ترکیب یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک چهارم لیوان آب درست کنید و با استفاده از یک اسفنج تمیز یا پارچه میکروفیبر (دستمال جادویی) داخل یخچال را بشویید و به قسمت هایی که اثری از غذای ریخته شده وجود دارد، بیشتر توجه کنید. بعد سطوح را با یک پارچه خشک تمیز پاک کنید.

قفسه ها و کشوها را با محلول مایع ظرفشویی و آب داغ بشویید؛ خوب آبکشی کنید و قبل از گذاشتن مجدد آنها در داخل یخچال کاملا خشک کنید. در کنار مواد غذایی که داخل یخچال نگه می دارید یک قوطی تازه باز شده جوش شیرین هم بگذارید تا به جذب بوی غذا کمک کند.

اگر قسمت فریزر یخچال از نوعی است که خود به خود یخ زدایی می کند از همان مراحل بالا برای تمیز کردن آن استفاده کنید. برای فریزهای پر از یخ نیز حتما از توصیه های سازنده یخچال برای یخ زدایی و تمیز کردن استفاده کنید.

حالا که داخل یخچال تمیز شده است، آن را از برق بکشید و کمی به جلو هل دهید و پشت و زیر آن را با جارو برقی تمیز کنید. برای تمیز کردن گوشه ها از گرد گیر مخصوص گوشه های جارو برقی خود استفاده کنید. اگر فن و کویل های یخچال از گرد و خاک پوشیده شده باشد، یخچال باید سخت کار کند تا چیزهای داخل آن خنک بمانند. پس تمیز کردن هر چند وقت آنها را به هیچ وجه فراموش نکنید.

اینجا بخوانید: تمیز کردن یخچال و فریزر

 

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

هر ماه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

توصیه می شود هر ماه یک بار ماشین ظرفشویی خود را با سرکه و جوش شیرین تمیز کنید تا خوب کار کند. ظرفشویی را خالی و روکش ته آن را بردارید تا لوله تخلیه و پخش کننده پودر را چک کنید و در صورت کثیف بودن آنها را تمیز کنید.

دهانه لوله تخلیه را با یک برس نرم، تمیز کنید و روکش را سر جای خود بگذارید. کاسه ای شیشه ای بردارید و آن را با سرکه سفید مقطر پر کنید، سپس کاسه را روی روکش رویی ماشین بگذارید. اجازه دهید ظرفشویی یک دور با آب داغ کار کند ولی خشک کن را فعال نکنید. در ظرفشویی را باز کنید و یک لیوان جوش شیرین کف ماشین بپاشید. یک بار دیگر ولی این بار در زمان کوتاهتر، اجازه دهید ماشین با آب داغ  کار کند.

حالا داخل ماشین ظرفشویی شما هیچ چربی و بوی بدی وجود ندارد و تا ماه بعد بخوبی کار می کند. حداقل چند بار در سال ماشین ظرفشویی را به طور کامل تمیز کنید.

اینجا بخوانید: تمیز کردن ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

 

تمیز کردن ماشین لباسشویی

هر ماه ماشین لباسشویی را تمیز کنید

شستن بسیار عالی لباس ها می تواند یک خواسته نابجا از ماشین لباسشویی باشد که خودش کثیف است! ماشین لباسشویی هایی که درشان از جلو باز می شوند اغلب بو می گیرند و حتی ماشین هایی که درشان از بالا باز می شود را هم باید هر ماه تمیز کرد تا باقی مانده شوینده هایی که باعث تجمع باکتری و گرد وخاک می شوند را پاک کنید.

خوشبختانه، تمیز کردن ماشین لباسشویی کار راحتی است. یک چهارم پیمانه مایع سفید کننده کلر دار را درون لباسشویی خالی بریزید و اجازه دهید ماشین یک دور با آب داغ شسته و چند بار آبکشی شود.

 

تمیز کردن مایکروفر

هر هفته مایکروفر را بطور اساسی تمیز کنید

تمیز کردن مایکروفر یا مایکروویو کار بسیار راحتی است. کافی است تمیز کردن آن را هر هفته انجام دهید تا از سختی های تمیز نکردن آن به مدت طولانی در امان باشید. کاسه مخصوص مایکروفر را با یک فنجان آب پر کنید. اگر مایکروویو بوی بسیار بدی می دهد، می توانید چند حلقه لیموترش به آن اضافه کنید. بعد مایکروفر را روشن کنید تا آب داخل کاسه به نقطه جوش برسد.

سپس اجازه دهید این ترکیب حداقل ۵ دقیقه یا بیشتر داخل دستگاه بماند. در مایکروفر را باز کنید و با پارچه مرطوب تمام سطوح آن را پاک کنید. صفحه گردان مایکروفر را می توانید درون ظرفشویی بگذارید یا با دست تمیز کنید. حتما دستگیره و تاچ پد آن را با پارچه آغشته به ضدعفونی کننده، بطور کامل ضد عفونی کنید تا باکتری ها و میکروب های آنها کشته شوند.

اگر مایکروفر و هود تهویه، بالای اجاق گاز قرار گرفته اند هیچوقت تمیز کردن منظم فیلتر هود را فراموش نکنید زیرا بسیار مستعد چربی خواهد بود.

اینجا بخوانید: تمیز کردن مایکروفر

 

تمیز کردن اجاق گاز و فر

هر سه ماه اجاق گاز و فر را تمیز کنید

دقیقا مثل یخچال، اگر هر بار که چیزی روی اجاق گاز ریخته می شود بلافاصله آن را تمیز کنید دیگر مجبور نیستید هر بار با مشقت زیاد اجاق خود را تمیز کنید. اجاق گاز را فرقی نمی کند از چه مدلی است، با مقداری محلول مایع ظرفشویی و آب داغ بشویید. هیچ وقت از شوینده های مضر یا پاک کننده هایی که لعاب را خراش می دهد برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده نکنید. یک کاردک پلاستیکی بهترین کارایی را برای پاک کردن غذاهای سفت شده روی اجاق گاز دارد.

شعله پخش کن و سینی روغن گیر اجاق گاز به تلاش بیشتری برای تمیز شدن نیاز دارند و بایستی هر ماه تمیز شوند. اگر سینی روغن گیر را قبل از شستن با سیم ظرفشویی در محلول چربی زدا و آب داغ به مدت ۳۰ دقیقه بخیسانید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

فر اجاق گاز را باید هر سه ماه یک بار تمیز کنید، بهترین زمان برای تمیز کردن فر بعد از یک تعطیلات پر از پخت و پز می باشد نه قبل از آن! اگر فر از نوع خود تمیز شونده است از دستور العمل سازنده پیروی کنید. برای فرهای معمولی  که خیلی کثیف نیستند از خمیر جوش شیرین و آب به عنوان یک ساینده ملایم برای تمیز کردن و از بین بردن چربی استفاده کنید. برای تمیز کردن آثار ناشی از پخت غذا به گاز پاک کن های تجاری اتکا کنید و از دستورالعمل نوشته روی آنها پیروی کنید.

 

تمیز کردن سطل زباله

هر هفته سطل زباله را تمیز کنید

حتی اگر همیشه با فشار زیاد آب همه جای سطل زباله را می شویید باز هم لازم است هفتگی آن را تمیز کنید تا از ایجاد بوی بد جلوگیری شود. ریختن مقداری پوست مرکبات خرد شده می تواند به محفظه جمع آوری زباله بوی خوبی بدهد ولی این پوست ها نمی توانند سطل شما را تمیز یا ضدعفونی کنند.

در اینجا یک روش سریع برای تمیز کردن سطل زباله را به شما می گوییم: ترکیب کف شوینده و یک دوم فنجان جوش شیرین را درون سطل زباله بریزید و بعد به آرامی یک دوم فنجان سرکه سفید مقطر را به این ترکیب اضافه کنید. بعد می بینید که ترکیب شما کف می کند و همه جای سطل را می گیرد. از درپوش دهانه فاضلاب سینک استفاده کنید و سوارخ ته سطل را ببندید تا کف داخل سطل بماند. بعد از اینکه سطل خوب تمیز شد، با آب داغ آن را آبکشی کنید.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...