جور دیگر باید شست!

چگونه مایکروفر را بطور اساسی تمیز کنیم

چگونه مایکروفر را بطور اساسی تمیز کنیم

 

عمل گرمایش سریع در مایکروویو یا مایکروفر باعث می شود غذاها خیلی زودتر از سایر روش های گرم کردن، به نقطه جوش برسند و در نتیجه به اطراف پخش شوند. خوشبختانه تمیز کردن مایکروفر به تلاش زیاد و استفاده از شوینده های قوی نیاز ندارد. بنابراین، اگر مایکروویو شما شبیه ظرف کشت میکروب آزمایشگاه شده است، وقت آن است که آن را بطور اساسی تمیز کنید.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با روشهای مختلف تمیز کردن مایکروفر آشنا می کنیم که پیشنهاد میکنیم حتما تا انتها دنبال نمایید.

 

هر چند وقت مایکروفر را تمیز کنیم؟

در حالت عادی بایستی ماکروفر را بعد از هر بار استفاده چک کنید تا غذای پاشیده شده یا ریخته شده به اطراف را بلافاصله تمیز کنید. در واقع، چک کردن و تمیز کردن مایکروفر بعد از هر بار که غذا را آماده می کنید و کانتر آشپزخانه را تمیز می کنید، یک اصل مهم است.

چون اگر غذای پاشیده شده در داخل فر تمیز نشود، هر بار که از فرِ مایکروفر استفاده می کنید این لکه ها هم همراه غذای داخل فر می پزند، در نتیجه به سختی می توان آنها را پاک کرد. همچنین پاک نکردن مداوم غذای پاشیده و ریخته شده در مایکروفر حتی می تواند روی عملکرد موثر مایکروفر هم تاثیر بگذارد.

 

چه چیزهایی برای تمیز کردن مایکروفر لازم داریم؟

برای تمیز کردن ماکروفر به این موارد نیاز خواهید داشت:

– تکه های لیمو، پرتقال یا لیمو ترش

– سرکه سفید

– جوش شیرین

مایع ظرفشویی قوی دارای مواد چربی زدا

– اسفنج ملامین

– اسفنج یا پارچه میکروفیبر (دستمال جادویی)

– کاسه شیشه ای مخصوص مایکروفر

– سینک یا تشت بزرگ

 

روشهای تمیز کردن مایکروفر

چند روش و حالت برای تمیز کردن مایکروفر در ادامه این مقاله ذکر شده است:

 

۱- تمیز کردن مایکروفر با لیمو، پرتقال یا لیمو ترش

در روش اول می توانید یک فنجان آب و چند تکه لیمو، پرتقال یا لیمو ترش را درون یک کاسه شیشه ای مخصوص مایکروفر یا فنجان مخصوص اندازه گیری بزرگ، بریزید. کاسه را داخل مایکروویو بگذارید و حرارت دهید تا به جوش آید و داخل فر با بخار آن پوشانده شود.

مایکروفر را خاموش کنید و ۵ دقیقه قبل از باز کردن در آن، صبر کنید. کاسه را بردارید و درون فر را با اسفنج یا پارچه میکروفیبر تمیز کنید.

توصیه: اگر مایکروویو شما دارای صفحه گردان شیشه ای است، می توانید آن را بعد از تهیه غذا داخل سینک یا ماشین ظرفشویی بشویید تا براحتی تمیز شود.

 

۲- تمیز کردن مایکروفر با سرکه سفید

راه حل دیگر تمیز کردن مایکروفر ریختن یک فنجان آب و یک فنجان سرکه سفید داخل کاسه مخصوص مایکروفر است. بعد از اینکه محلول فوق را آماده کردید آن را داخل ماکروفر گذاشته و حرارت دهید تا به جوش آید و بخار آن داخل مایکروفر را بپوشاند.

مایکروویو را خاموش و قبل از باز کردن درِ آن، ۵ دقیقه صبر کنید. کاسه را بردارید و اسفنجی را درون محلول فرو کنید بعد از اینکه آب اسفنج را گرفتید برای تمیز کردن داخل مایکروفر از آن استفاده کنید.

حرارت ناشی از بخار سرکه و آب، تمام غذاهای چسبیده به دیواره مایکروفر و سایر جاها را پاک می کند، همینطور اسید استیک موجود در سرکه مایکروفر شما را ضدعفونی و بوی غذا را نیز برطرف می کند.

 

۳- تمیز کردن باقی مانده غذا

اگر با دو روش بالا و با بخار، مایکروفر از اثر غذا و چربی پخش شده و ریخته شده به خوبی تمیز نشد، حالا نوبت استفاده از روش های دیگر و کمی تلاش بیشتر است:

۱-۳ با استفاده از بطری اسپری کننده، قسمت های کثیف را با سرکه سفید خیس کنید. بعد مقداری جوش شیرین روی کثیفی ها بپاشید. چند دقیقه بعد ترکیب سرکه و جوش شیرین کف می کند!  بعد از اینکه کف کردن آن متوقف شد، با استفاده از اسفنج، غذا و لکه ها را پاک کنید.

۲-۳ اسفنجی را درون آب خیس کنید و روی آن جوش شیرین بریزید. از خاصیت سابندگی جوش شیرین برای سابیدن قسمت های کثیف استفاده کنید.

۳-۳ یک اسفنج ملامین را خیس کنید و با کمک آن غذاهای چسبیده به مایکروفر را تمیز کنید و در آخر قسمت های کثیف را با پارچه مرطوب پاک کنید تا هیچ اثری از کثیفی نماند.

 

۴- تمیز کردن درِ مایکروفر

قسمت داخلی در مایکروفر را می توانید براحتی با یکی از روش های بخار شرح داده شده در بالا تمیز کنید. با وجود این در صورت چسبیدن چربی به در، یک فنجان آب داغ را با یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی ترکیب کنید. اسفنج را درون این محلول فرو کنید و بعد آب آن را بگیرید تا فقط مرطوب باشد. بعد در را چند بار با آن تمیز کنید و در نهایت با پارچه خیس، آبکشی کنید.

برای تمیز کردن لایه پلاستیکی دور در، از اسفنجی استفاده کنید که با آب خیس شده و روی آن کمی جوش شیرین پاشیده اید تا همه لکه های غذا خوب پاک شوند. کار خود را با آبکشی لایه پلاستیکی با پارچه نم دار یا اسفنج تمیز تمام کنید.

برای تمیز کردن قسمت بیرونی در مایکروفر و  صفحه کنترل هم، محلولی از ترکیب مساوی آب و سرکه سفید تهیه کنید و آن را درون بطری اسپری کننده بریزید. محلول را روی قسمت بیرونی در اسپری کنید و با پارچه تمیز پاک کنید.

 

۵- تمیز کردن مایکروفری که غذای داخل آن سوخته

همه ما گاهی وقت ها از غذای داخل مایکروفر غافل می شویم، در نتیجه غذا می سوزد. برای خلاص شدن از بوی ناشی از سوختگی غذا داخل مایکروفر، ابتدا باقی مانده غذای سوخته را خارج کنید و بعد یک کاسه جوش شیرین را داخل مایکروفر بگذارید. درِ ماکروفر را ببندید و اجازه دهید جوش شیرین تا زمان استفاده بعدی از فر، داخل آن بماند.

 

توصیه هایی برای اینکه مایکروفر به مدت طولانی تری تمیز بماند

– حتی اگر می خواهید چیزی را به مدت چند ثانیه با مایکروفر گرم کنید، همیشه روی آن را با دستمال کاغذی، بشقاب کاغذی یا روکش مخصوص ماکروفر بپوشانید.

– از قرار دادن غذاهایی که چربی بسیار زیادی دارند درون مایکروفر خودداری کنید.

– بعد از پختن چیزهای بودار مثل کاری یا پاپ کورن در مایکروفر، با جوشاندن یک لیوان آب که داخل آن چند تکه لیمو ترش گذاشته اید، مایکروفر را به سرعت تمیز کنید.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...