جور دیگر باید شست!

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

 

تمیز کردن ماشین ظرفشویی بعنوان یکی از پرکاربرد ترین لوازم برقی در آشپزخانه بسیار اهمیت دارد. ممکن است بگویید چون در ماشین ظرفشویی دائما آب داغ و مایع ظرفشویی برای شستن ظرف ها در جریان است، لازم نیست خود ظرفشویی را تمیز کنیم اما واقعا اینگونه نیست و خودِ ماشین ظرفشویی هم نیاز به تمیز شدن دارد.

تمیز کردن مداوم و منظم ماشین ظرفشویی را می توانید با یک برس نرم و شوینده ای که معمولا در هر خانه ای پیدا می شود نظیر سرکه سفید و جوش شیرین انجام دهید. تمیز کردن اساسی ماشین ظرفشویی هم فقط به چند ماده پاک کننده بیشتر نیاز دارد. حتما مثل سایر لوازم خانگی که مرتبا از آنها استفاده می کنید، توقع دارید ماشین ظرفشویی خوب کار کند و تا حد ممکن عمر کند، پس با تمیز کردن ماهانه ماشین ظرفشویی خود، این موارد را تضمین کنید.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با راهنمای تمیز کردن ماشین ظرفشویی آشنا می کنیم.

 

تمیز کردن ماهانه ماشین ظرفشویی

برای اینکه بدانید چگونه ماشین ظرفشویی را هر ماهه تمیز کنید کافیست از این روش ساده استفاده کنید تا از شر سختی های تمیز کردن دیر به دیر آن خلاص شوید:

– قفسه ها و تیغه پایینی ماشین را بردارید و فیلتر تخلیه آب موجود در ته ماشین ظرفشویی را بررسی کنید و در صورت وجود غذا، برچسب های کاغذی یا چیزهای کوچک آن را خوب تمیز کنید. از برس نرم آغشته به سرکه برای سابیدن چیزهای چسبیده به دیواره فیلتر استفاده کنید و بعد تیغه را سرجای خود بگذارید.

– یک لیوان یا ظرف پلاستیکی را با یک فنجان سرکه سفید پر کنید و آن را روی قسفه بالایی ظرفشویی بگذارید. حالا ماشین ظرفشویی را در حالت شست و شو قرار دهید ولی مرحله خشک کردن را فعال نکنید تا در مصرف برق صرفه جویی کنید.

– وقتی مرحله اول شست و شو خاتمه یافت، یک فنجان جوش شیرین را روی کف ماشین ظرفشویی بریزید. ماشین را در حالت آبکشی کوتاه با آب داغ (مرحله خشک کردن را فعال نکنید) قرار دهید و بعد در ظرفشویی را باز کنید و اجازه دهید داخل آن به تدریج خشک شود. سرکه چربی های چسبیده به محفظه داخلی ماشین ظرفشویی را تمیز می کند و جوش شیرین هم بوهای بد ماشین را از بین می برد.

نکته مهم: هیچ وقت سرکه و جوش شیرین را در یک مرحله شست و شو با هم ترکیب نکنید. چون شروع به کف کردن می کنند و مجبورید خرابکاری ناشی از کف کردن آنها را جمع و جور کنید.

 

 

تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی

اگر هر ماه ماشین ظرفشویی خود را تمیز می کنید پس فقط باید سالی یک یا دو بار آن را به طور کامل تمیز کنید. مخصوصا اگر با مشکلاتی مثل خوب شسته نشدن ظرف ها یا ماندن لکه روی ظروف شیشه ای بعد از شست و شوی کامل مواجه شده اید، لازم است حتما به طور کامل ظرفشویی خود را تمیز کنید. همینطور اگر در منطقه ای زندگی می کنید که سختی آب آن بسیار بالا است، ظرفشویی شما به طور مرتب نیاز به تمیز شدن دارد.

 

چیزهایی که لازم دارید

– شوینده

– سرکه سفید

– جوش شیرین

– مقداری سیم انعطاف پذیر ولی محکم

– مسواک قدیمی

– اسفنج تمیز

 

روش تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی

– ابتدا ظرفشویی را کاملا خالی کنید. اگر امکان دارد تیغه بالایی و پایینی آن را بردارید تا دسترسی بهتری به لوله های اسپری آب داشته باشید. هر لوله اسپری آب حفره کوچکی دارد که آب را در همه جای ظرفشویی پخش می کند که این حفره ها با مواد معدنی آب سخت یا حتی خرده های غذا مسدود می شوند. اگر منافذ بسته شود، آب به سطح ظرف ها نمی رسد و لذا ظرف ها تمیز نمی شوند. نوک سیم انعطاف پذیر را درون هر سوراخ فرو کنید تا خرده های غذا و رسوبات آب را تمیز کنید.

– صافی روی خروجی آب واقع در ته ظرفشویی را بررسی کنید. اگر امکان دارد صافی را بردارید حتما با دیدن چیزهایی که زیر آن چسبیده است شوکه می شوید. هر چیزی که به صافی چسبیده است را تمیز کنید. مسواک قدیمی را در سرکه فرو ببرید و بعد هر گوشه و شکاف صافی را با آن بسابید.

– مسواک همچنین برای تمیز کردن خرده های غذای گیر کرده در توری نگهدارنده ظروف و برای برداشتن پودرهای رسوب کرده در محفظه پخش پودر عالی عمل می کند.

– اسفنج را در سرکه فرو کنید و نوارهای لاستیکی دور در و لبه های آن را تمیز کنید.

– تیغه پایین ماشین ظرفشویی را سرجای خود بگذارید و دو فنجان سرکه سفید را در یک ظرف بدون در بریزید و روی تیغه پایینی بگذارید. ظرفشویی را در حالت شست وشو با آب داغ قرار دهید و اجازه دهید شست و شو کامل شود.

 

 

تمیز کردن بیرون ماشین ظرفشویی

چگونه تمیز کردن قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی به شیوه و ماده شوینده ای که استفاده می کنید، بستگی دارد. اگر جلوی ماشین دکمه یا شماره گیر دارد، هر ماه  برای تمیز کردن دور آنها وقت بگذارید. از یک مسواک قدیمی و مایع ظرفشویی برای از بین بردن جرم ها و هر چیزی که عملکرد دکمه ها را دچار اختلال می کند، استفاده کنید. برای مدل هایی که دکمه های کنترل شان روی بالای در ظرفشویی تعبیه شده است، دکمه ها را هر ماه یا در صورت لزوم تمیز کنید.

 چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...