جور دیگر باید شست!

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

 

جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و … آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ۲۴ عیار تا یک لایه نازک از طلا، متغیر باشد.

طلای خالص، ۲۴ قیراط (واحد وزنی طلا و جواهرآلات) است؛ فلزی نرم و مستعد خراش دادن! شما اغلب جواهرات با علامت های ۱۴ قیراط و ۱۰ عیار را مشاهده خواهید کرد.

از آنجا که تقریبا تمام جواهرات با پوست انسان در تماس هستند، می توانند روغن های بدن، آرایش و … را جذب کنند. از اینرو به مرور درخشش خود را از دست می دهند. اما تمیز کردن منظم می تواند روند کدر شدن آن ها را کُند کرده و آنها را برای سالها درخشان نگه دارد.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با نحوه تمیز کردن طلا و جواهرات در خانه آشنا می کنیم که شاید بتواند برای خانم هایی که طلا دوست دارند (و البته تعدادشان هم اصلا کم نیست)، مفید باشد.

 

هر چند وقت یکبار جواهرات و طلا را تمیز کنیم؟

دفعات تمیز کردن جواهرات طلا بستگی به این دارد که به چه صورت و چند بار در هفته یا ماه از آن استفاده می شود. طلا به راحتی مانند نقره لکه نمی شود اما استفاده و دست زدن مکرر به آن می تواند رنگ آن را کدر جلوه دهد. در صورتی که در معرض مقادیر بیش از حد مواد شیمیایی مانند کلر، الکل، اسیدها و گوگرد قرار داشته باشید، طلای عیار پایین که حاوی غلظت بیشتری از آلیاژ است، لکه دار می شود.

جواهرات اغلب فرسوده که شروع به کدر شدن کرده اند، میبایست حداقل ماهانه یکبار و یا بیشتر تمیز شوند.

 

چگونه طلا و جواهرات ما همیشه درخشان و براق باشند؟

کمی مراقبت های پیشگیرانه باعث می شود تا درخشش طلای شما بیشتر و طولانی تر شود و طلایتان بیشتر بدرخشد. در ادامه چند راهکار پیشگیرانه ذکر شده اند:

– جواهرات طلا را هنگام تمیز کردن با مواد شیمیایی سخت مانند کلر، اسیدها و ترکیبات گوگرد پنهان کنید.

– جواهرات طلا را در استخر دارای آبگرم کلردار، نپوشید.

– از قرار دادن جواهرات طلا در اسپری مو، آرایش و لوسیون ها و کرم های دارویی خودداری کنید.

– در هنگام شستن دست ها یا استحمام، جواهرات طلا را جدا کنید تا از جمع شدن صابون روی سطح آن جلوگیری شود.

– جواهرات طلا را با دقت در محفظه های جداگانه جعبه جواهرات نگهداری کنید تا از خراشیدن وسایل دیگر و لکه دار کردن انتهای آن جلوگیری شود.

 

چه چیزهایی برای تمیز کردن طلا لازم داریم؟

برای تمیز کردن و برق انداختن جواهرات طلا به این موارد نیاز خواهید داشت:

– آب گرم

مایع ظرفشویی خوب و با کیفیت

– پارچه نخی نرم

– برس نرم

– کاسه کوچک

 

چگونه طلا و جواهر را براق کنیم؟

روشهای تمیز کردن طلا بسیار مختلف است که در اینجا به یک از آنها اشاره می کنیم. برای برق انداختن طلا این مراحل را انجام دهید:

 

۱- یک کاسه کوچک را با آب گرم پر کنید. دو قطره مایع ظرفشویی را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند. بهتر است فقط یک یا دو تکه از جواهرات طلا را تمیز کنید تا خراشیدن محدود و کنترل شود.

۲- جواهرات طلا را اضافه کنید و بگذارید حداقل ۲۰ دقیقه خیس بخورند. با این زمان، مایع ظرفشویی فرصت خواهد داشت تا هرگونه گریس روی سطح آن را بشکند.

۳- اگر جواهرات بسیار حک شده و یا بسیار کثیف هستند، ممکن است لازم باشد که شما با یک برس نرم کار شستشو را انجام دهید. این کار باعث می شود خاک تعبیه شده در هر قسمت از طلای فرسوده، حذف شود. مسواک قدیمی و نرم ابزاری مفید برای این کار است.

۴- بعد از خیساندن، جواهرات طلا را با آب ساده بشویید و از پارچه ای نرم و نخی استفاده کنید تا آنها را خشک کنید. به هیچ وجه از حوله کاغذی استفاده نکنید زیرا الیاف می توانند سطح را خراش دهند به خصوص در طلای با عیار بالا.

 

نکته: هرگز از خمیر دندان، جوش شیرین یا مواد تمیزکننده تجاری فلز روی طلا استفاده نکنید.

 

چگونه جواهرات طلای ترکیبی با فلز را تمیز کنیم؟

علت درخشش همه جواهرآلات همیشه بخاطر طلا نیست، بسیاری از جواهرات طلا با سنگهای قیمتی گرانبها، مرواریدها، مینا و یا با سایر فلزات مانند نقره، پلاتین و مس تزئین شده اند. به جز جواهرات طلایی که با مروارید تزئین شده اند (مرواریدها به هیچ وجه نباید خیس شوند)، محلول مایع ظرفشویی و آب گرم برای استفاده در جواهرات با عناصر مختلط و ترکیبی، کاملا بی خطر است.

 

چگونه می توان اشتباهات پاک کردن روی جواهرات طلا را اصلاح کرد

اگر به طور اتفاقی از یک پولیش یا جلادهنده نقره یا پاک کننده دیگری استفاده کرده اید که جواهرات طلای شما را کدر کرده است، نگران نباشید چراکه می توان با اتخاذ راهکارهایی آنها را نجات دهید.

در این مواقع کافیست محلول مایع ظرفشویی و آب گرم را مخلوط کرده و جواهرات را زیر آب قرار دهید. حدوداً پنج دقیقه صبر کنید و سپس از پارچه نخی نرم استفاده کنید تا اترات باقی مانده از جلادهنده نقره پاک شود. قبل از شستشو و خشک کردن، جواهرات را به محلول تمیز کننده برگردانید تا ۱۵ دقیقه دیگر خیس شود. هنگام تمیز کردن جواهرات فلزی مخلوط هم، همیشه با حداقل روش ساینده اینکار را انجام دهید تا از همه اجزا بطور کامل محافظت کنید.

 چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...