جور دیگر باید شست!

چگونه توستر را بطور اساسی تمیز کنیم

چگونه توستر را بطور اساسی تمیز کنیم

 

تستر یا توستر یکی از وسایل برقی آشپزخانه است که اگرچه در دهه های قبل در کشورهای خارجی (بواسطه مصرف زیاد نان تست) زیاد مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه خیلی از خانم های ایرانی نیز در خانه هایشان از آن زیاد استفاده می کنند و به یکی از وسایل پرکاربردشان تبدیل شده است.

نکته ای که در مورد این نان ترد و خوشمزه وجود دارد این است که بعد از کمی حرارت دیدن به نانی تبدیل می شود که مقاومت در برابر نخوردن آن بی فایده است. فرقی نمی کند از چه وسیله ای برای حرارت دادن نان تست استفاده می کنید، نکته مهم این است که با یک تستر تمیز، نان تست خوشمزه تر و البته سالم تری می خورید.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس شما را با روشهای مختلف تمیز کردن توستر آشنا می کنیم که پیشنهاد میکنیم حتما تا انتها دنبال نمایید.

 

هر چند وقت یکبار توستر را تمیز کنیم؟

اگر از تستر خود هر روز استفاده می کنید، تمیز کردن هفتگی آن بهترین راه برای از بین بردن خرده های نان و خرده های غذا است که اگر تمیز نشوند باعث می شود نان تست شما مزه سوختگی بدهد. از آنجا که آون تستر خیلی کاربردهای دیگر به غیر از حرارت دادن نان تست دارد، لازم است آنها را بیشتر از تستر تمیز کنید.

اگر از آون تستر فقط برای آماده کردن نان تست استفاده می کنید، تمیز کردن هفتگی آن کافی است. باوجود این، اگر در آون تستر غذاها را گرم می کنید یا غذاهای دیگر را کباب می کنید، آون (مخصوصا سینی مخصوص گذاشتن غذا) بایستی بعد از هر بار استفاده، تمیز شود.

 

چه چیزهایی برای تمیز کردن توستر لازم داریم؟

برای تمیز کردن تستر به این موارد نیاز خواهید داشت:

– شوینده ها

– آب گرم

مایع ظرفشویی قوی با چربی زدایی بالا

– جوش شیرین

– سرکه سفید

– اسفنج ملامین

– برس قنادی

– سینک یا تشت ظرفشویی

– اسفنج یا اسکاچ ظرفشویی

– دستمال میکروفیبر یا دستمال جادویی

– سطل زباله

 

توصیه هایی برای تمیز کردن توستر

برای نظافت توستر به این موارد توجه کنید:

۱- توستر را از برق بکشید و اجازه دهید خنک شود

قبل از اینکه برای تمیز کردن تستر اقدام کنید، همیشه ابتدا آن را از برق بکشید. گذاشتن هر چیزی به غیر از غذا درون تستر درحالیکه به برق وصل است می تواند باعث برق گرفتگی یا آتش سوزی شود. وقتی تستر را از برق کشیدید، قبل از هر اقدامی برای تمیز کردن، اجازه دهید کاملا سرد شود.

 

۲- خرده های نان و غذا را با تکان دادن توستر بیرون بریزد

تستر را درون سطل آشغال یا درون سینک تکان دهید تا خرده های نان و غذا بیرون بریزد. اگر تستر یا آون تستر شما، سینی جدا شدنی در ته تستر دارد، آن را باز کنید و با استفاده از برس قنادی خرده ها را از تستر درون سطل زباله بریزید. تستر را برعکس کنید و تکان دهید تا تمام خرده های نان درون سطل زباله ریخته شوند.

 

۳- درست کردن محلولی برای تمیز کردن توستر

در سینک یا تشت ظرفشویی با ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی یک محلول درست کنید. اگر تستر، سینی مخصوص جمع شدن خرده نان که قابل جدا شدن باشد را داراست، سینی را درون محلول درست شده فرو ببرید و با اسفنج یا اسکاچ ظرفشویی خوب آن را بشویید. سینی را با آب تمیز آبکشی و با پارچه ای که آب را خوب جذب می کند، خشک کنید.

نکته: مایع ظرفشویی انتخاب کنید که چربی زدا باشد تا با استفاده از آن بهترین نتیجه را بگیرید. چربی زدا چربی های جمع شده را به سرعت از بین می برد و مثل مایع ظرفشویی های معمولی لازم نیست زیاد خودتان را خسته کنید.

 

۴- خرده نان ها را با برس از داخل توستر بردارید

بعد از برداشتن سینی خرده نان، از برس قنادی برای بیرون آوردن خرده نان های باقی مانده استفاده کنید. اگر امکان دارد از هر دو طرف تستر یعنی هم از بالا و هم از پایین برای بیرون آوردن خرده نان اقدام کنید.

 

۵- بیرون توستر را تمیز کنید

یک اسفنج یا اسکاچ ظرفشویی را در محلول آب و مایع ظرفشویی فرو کنید تا با آن بیرون تستر را تمیز کنید. آب اسفنج را به طور کامل بگیرید بطوریکه اسفنج فقط نمدار باشد. به دکمه ها و اهرم های و همینطور دسته تستر بیشتر دقت کنید. شاید دکمه تستر قابل جدا شدن باشد در اینصورت می توانید آنها را در محلول آب و مایع ظرفشویی بشویید.

وقتی بیرون تستر تمیز شد، با اسفنجی که در آب تمیز فرو کرده اید کف حاصل از مایع ظرفشویی را از روی تستر پاک کنید. بعد تستر را با پارچه نرمی خوب خشک کنید.

نکته: برای براق نمودن تستر با فولاد ضد زنگ، از شوینده های تجاری مخصوص تستر های استیل استفاده کنید یا یک پارچه تمیز را به سرکه سفید آغشته کنید و بعد بیرون تستر را از کثیفی پاک کنید تا تستر از تمیزی برق بزند.

 

۶- سرهم کردن توستر

برای اتمام پروسه تمیز کردن تستر، سینی خرده نان را سرجای خود بگذارید، شماره یا دکمه را روی اندازه دلخواه خود قرار دهید و بعد تستر را به برق بزنید.

 

 

چگونه آون تستر را تمیز کنیم؟

از آنجاییکه از آون تستر اغلب برای گرم کردن و پختن غذا و همینطور تُست کردن نان استفاده می شود، قسمت داخلی آن در مقایسه با تستر، نیاز به تمیز کردن بیشتری دارد.

۱- آون تستر را از برق بکشید

همیشه وسیله برقی که قصد تمیز کردن آن را دارید ابتدا از برق بکشید و  قبل از اینکه پروسه تمیز کردن را شروع کنید از خنک شدن کامل آن مطمئن شوید.

 

۲- اجزای جدا شونده آون تستر را جدا و تمیز کنید

اکثر آون ها سینی پخت غذا و تیغه قابل جدا شدن دارند. وقتی آنها را برداشتید در محلول آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید یا در ماشین ظرفشویی بگذارید تا شسته شوند. اگر غذا به آنها چسبیده بود، برای تمیز شدن راحت تر اجازه دهید یک شب تا صبح در آب و مایع ظرفشویی بماند.

 

۳- خرده های نان و غذا را با تکان دادن بیرون بریزید

آون تستر را بالای سطل زباله یا سینک بگذارید. اگر امکان دارید ته آون تستر را باز کنید و آن را خوب تکان دهید تا خرده های نان و غذا درون سطل یا سینک ریخته شود. بعد با استفاده از برس قنادی خرده های چسبیده به سطوح چرب را بردارید.

 

۴- یک محلول پاک کننده درست کنید

با ترکیب ۲ لیوان آب خیلی داغ، چند قطره مایع ظرفشویی و نصف لیوان سرکه سفید یک محلول درست کنید.

اخطار: شاید وسوسه شوید که از یک شوینده آون تستر تجاری برای تمیز کردن داخل تستر استفاده کنید. ولی این ایده، ایده خوبی نیست، چون بیشتر قسمت های داخل آون تستر از آلومینیوم درست شده است و تمیز کننده آون می تواند به آلومینیوم آسیب بزند.

 

۵- تمیز کردن داخل آون توستر

اسفنج را در محلولی که درست کرده اید فرو ببرید و با آن داخل تستر آون را تمیز کنید. حتما آب اسفنج را خوب بگیرید تا قطره های آن داخل تستر نریزد. تمام سطوح داخل تستر آون شامل دیوارها، کف و سقف آن را تمیز کنید. اسفنج را چند بار آب بکشید بعد کف مایع را تمیز کنید.

درصورت وجود غذای سوخته ای که با اسفنج جدا نمی شود، خمیری از جوش شیرین و چند قطره آب درست کنید. بعد با یک برس مخصوص سابیدن پلاستیکی یا اسفنج ملامین که خمیر روی آن مالیده اید قسمت سوخته و چسبیده را بسابید. هیچ وقت از سیم ظرفشویی یا چیزهای دیگری که روی سطوح خش می اندازند استفاده نکنید.

سعی نکنید المنت های تولید گرما را تمیز کنید و همینطور  در طول تمیز کردن تستر آون آنها را خیس نکنید.

 

۶- انداختن در شیشه ای آون تستر برق

اکثر آون تسترها دریچه شیشه ای در قسمت در دارند. برای تمیز کردن لکه چربی و برق انداختن در آون تستر از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید را روی در شیشه ای تستر اسپری کنید یا با دستمال آغشته به سرکه در را به سرکه آغشته کنید و اجازه دهید چند دقیه روی آن بماند. با یک پارچه نرم روی آن بکشید تا در شیشه ای آون تستر از تمیزی برق بزند.

 

۷- تمیز کردن بیرون آون تستر

 همان روشی که برای تمیز کردن داخل تستر استفاده کردید برای بیرون آن نیز مناسب است. از یک اسفنج نرم برای تمیز کردن بیرون آون تستر استفاده کنید و برای اتمام کار پارچه نرمی را به سرکه آغشته کنید تا استیل تستر آون را برق بیندازید.

تمیز کردن کنترل ها را فراموش نکنید. اگر دکمه ها قابل برداشتن هستند آنها را بردارید بعد آنها را در آب گرم و مایع بشویید، آبکشی کنید و قبل از سرهم کردن آون تستر خشک کنید.

 

۸- آون تستر را سرهم کنید

وقتی همه چیز تمیز و کاملا خشک شد، قسمت هایی از آون تستر که جدا کرده اید را دوباره وصل کنید و آن را به برق بزنید. حالا آون تستر آماده استفاده است.

 

 

نکاتی برای اینکه تسترها به مدت طولانی تری تمیز بمانید

– تسترها و آون ها را مرتبا تمیز کنید تا خرده نان و خرده غذا در عملکرد آن اختلال ایجاد نکند. خرده نان ها می توانند مانع از خوب تُست شدن نان شوند.

– کیسه های پلاستیکی نان و نان شیرینی ها را در نزدیکی تستر یا آون تستر قرار ندهید. حرارت تستر می تواند به سرعت پلاستیک را ذوب کند.

نکته: اگر یک کیسه پلاستیکی روی  تستر ذوب شد، با خراشنده چوبی یا پلاستیکی تا جاییکه امکان دارد پلاستیک را بردارید. برای برداشتن باقی مانده آن، تستر را از برق بکشید و اجازه دهید خنک شود. جوش شیرین را روی اسفنج خیس بریزید و بعد آن را روی قسمتی که پلاستیک چسبیده بکشید این کار را تا وقتی که پلاستیک کاملا برداشته شود تکرار کنید.

برای برطرف کردن تغییر رنگ یا رنگ پریدگی تستر یک توپ پنبه ای را درون لاک پاک کن دارای استون فرو کنید. بعد آن را روی قسمت رنگ پریده بسابید. در آخر قسمت مورد نظر را با پارچه نرم نم دار تمیز کنید.

–  آستر آون چند بار مصرف را برای فیت شدن با سینی خرده نان آون تستر تنظیم کنید. این کار تمیز کردن را در صورت ریختن خرده نان یا خرده غذا راحت تر می کند.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...