جور دیگر باید شست!

انواع سفید کننده لباس و نحوه استفاده از آنها

انواع سفید کننده لباس و نحوه استفاده از آنها

 

مایع سفید کننده که خیلی ها اشتباها هنوز به آن “وایتکس” نیز می گویند، یک مایع پاک کننده است که لکه ها را از لباس (ظروف و …) جدا می کند، البته رنگ آن را نیز از لباس خارج می کند. در واقع سفید کننده با یک لکه واکنش شیمیایی ایجاد می کند و آن را می شکند و لباس را از بین می برد. سفید کننده همچنین اثر سفید کنندگی و درخشندگی بیشتری در لباس سفید دارد.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس می خواهیم شما را با انواع مایع سفید کننده و البته موارد مصرف هر کدام از آنها آشنا کنیم که دانستن کلی آن برای هر شخصی که از این مایع استفاده می کند، ضروری است.

 

انواع سفید کننده لباس و کاربرد آنها

بطورکلی دو نوع سفیدکننده برای لباس وجود دارد: سفید کننده کلر و سفید کننده اکسیژن. با این حال، مواد طبیعی (غیر شیمیایی) نیز وجود دارند که قدرت سفید کنندگی دارند و می توانند به عنوان ماده سفید کننده عمل کنند. در ادامه هر کدام از این سفید کننده ها توضیح داده شده اند:

 

۱- سفید کننده کلر

سفیدکننده کلر (Chlorine Bleach) معمولاً به صورت مایع تولید می شود اما گاهی اوقات به صورت پودری نیز یافت می شود. سفید کننده کلر حاوی هیپوکلریت سدیم رقیق شده با آب است. این نوع سفید کننده بسیار قدرتمند است و برای از بین بردن لکه ها و بوها بر روی لباس سفید بسیار عالی است اما برای پارچه های رنگی و لباس هایی دارای نقش و نگار اصلا مناسب نیست. این ماده خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز دارد و لباس ها را ضد عفونی می کند. سفید کننده کلر همچنین دارای قدرت ضد آب باورنکردنی است.

توجه: استفاده از سفید کننده کلر با لباس های خاص می تواند منجر به پژمردگی رنگ در الگوهای نامنظم و حتی سوراخ شدن و آسیب دیدن لباس شود. در اکثر برچسب هایی که در داخل لباس ها نصب شده است نوشته شده که برای شستن آن لباس از سفیدکننده کلر استفاده شود یا سفید کننده غیر کلر.

 

۲- سفید کننده اکسیژن

سفیدکننده اکسیژن (Oxygen Bleach) که به آن “سفید کننده غیر کلر” یا “سفید کننده ایمن رنگ” گفته می شود، برای استفاده در بسیاری از پارچه ها بی خطر است. بر خلاف سفید کننده کلر، این نوع سفید کننده رنگ و یا طرح های روی اکثر انواع لباس های رنگی را از بین نمی برد و برای این نوع لباس ها هم می تواند استفاده شود.

از سفید کننده بر پایه اکسیژن می توان برای لباس هایی که بر روی آنها “سفید کننده غیر کلردار” نوشته شده، استفاده کرد. استفاده از رنگ ها و لباس های طرح دار با این ماده، کم خطر است. سفید کننده اکسیژن لکه ها را از بین می برد و چنانچه دقیقا مطابق دستورالعمل شرکت تولیدکننده بکار رود، می تواند رنگها را شفاف تر و براق تر کند.

توجه: قبل از استفاده این نوع سفیدکننده در لباسشویی، حتماً لباس خود را بررسی کنید. حتی ممکن است این نوع سفید کننده برای همه پارچه ها بی خطر نباشد، بنابراین برچسب داخل لباس را بررسی کنید که نوشته باشد استفاده از سفید کننده غیر کلر مشکلی ندارد.

 

نحوه استفاده از سفید کننده لباس

هر ماده شوینده صنعتی دارای یک دستورالعمل استفاده مختص به خود است که توسط شرکت تولیدکننده بر روی محصول درج می شود. تاکید ویژه می شود که حتما به دستورالعمل های روی محصول دقت کنید و یک رویه ثابت را برای استفاده از همه محصولات بکار نبرید. در ادامه روشهای مصرف انواع سفید کننده ها توضیح داده شده اند:

 

۱- راهنمای استفاده از سفید کننده دارای کلر

نحوه استفاده از سفید کننده کلردار در لباسشویی به این صورت است:

۱-۱ برچسب مراقبت از پوشاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که می توانید با خیال راحت از سفید کننده کلر استفاده کنید.

۲-۱ ماشین لباسشویی خود را در بالاترین درجه حرارت تنظیم کنید که لباس اجازه می دهد.

۳-۱ مواد شوینده معمول لباسشویی خود را اضافه کنید.

۴-۱ سه چهارم فنجان مایع سفید کننده کلر را به دیس سفید کننده واشر خود اضافه کنید.

۵-۱ طبق معمول بشویید.

 

نحوه استفاده از سفید کننده کلردار برای از بین بردن لکه ها (شستشوی دستی) به این صورت است:

۱-۱ کمی سفید کننده را در آب زیادی رقیق کنید تا یک محلول سفید کننده ضعیف ایجاد شود.

۲-۱ برای از بین بردن لکه لکه، یک پارچه تمیز و سفید را در محلول سفید کننده فرو کنید و لکه را لکه دار کنید.

۳-۱ برای لکه های بزرگتر، لباس خود را در محلول سفید کننده خیس کنید.

۴-۱ این روند را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

توجه کنید که به دلیل خاصیت شیمیایی سفید کننده کلر، در استفاده از آن مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

– هرگز سفیدکننده کلر را مستقیماً روی پارچه ها نکشید. همیشه آن را قبل از استفاده رقیق کنید زیرا این امر می تواند صدمات جبران ناپذیری به لباس شما وارد کند.

– هرگز از پشم یا پارچه هایی که دارای مخلوط پشم هستند، استفاده نکنید. مواد شیمیایی باعث آسیب جدی می شوند و احتمالاً برای همیشه لباس شما را خراب می کنند.

 

 

۲- راهنمای استفاده از سفید کننده بدون کلر (اکسیژن)

برای زیبا نگه داشتن لباس های رنگی خود، از سفید کننده اکسیژن یا بدون کلر که ایمن رنگ (حفظ کننده ساختار رنگِ پارچه) است، استفاده کنید. سفیدکننده بدون کلر شبیه به سفیدکننده دارای کلر است و به دلیل مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده در آن، کمی کندتر عمل می کند. برای اینکه سریعتر کار کند به هیچ وجه بیشتر اضافه نکنید زیرا می تواند لباس شما را خراب کند. همچنین هرگز از سفید کننده های بدون کلر بر روی ابریشم، پشم، اسپندکس، پلی پروپیلن و برخی پارچه های مقاوم در برابر آتش (حرارت) استفاده نکنید.

 

برای استفاده از سفید کننده بدون کلر در ماشین لباسشویی این موارد را رعایت نمایید:

– قبل از افزودن سفید کننده بدون کلر به ماشین ظرفشویی، همیشه برچسب های مراقبت داخل لباس را بررسی کنید تا مطمئن شوید که استفاده آن بی خطر است.

– به سادگی و بر اساس دستورالعمل های درج شده بر روی مایع سفید کننده، سفید کننده را به ماشین خود اضافه کنید.

– اگر ماشین شما دارای دستگاه پخش کننده سفید کننده نیست، کافی است بعد از اتمام وان حدود سه چهارم لیوان، سفید کننده اضافه کنید.

 

برای استفاده از سفید کننده بدون کلر جهت از بین بردن لکه ها (شستشوی دستی) این موارد را رعایت نمایید:

– برای از بین بردن لکه های لکه، سفید کننده بدون کلر را رقیق کنید. درست مانند سفید کننده کلردار، این نوع سفیدکننده نیز برای تماس مستقیم با پارچه خیلی قوی است.

– برای یک پوشاک کامل، یک محلول ضعیف از سفید کننده و آب درست کنید و وسایلتان را یک شب بطور کامل خیس دهید. روز بعد لباس ها را طبق معمول بشویید و برای درخشندگی بیشتر رنگ، نصف لیوان سرکه را به آن اضافه کنید.

 

با استفاده از این نکات، مطمئن باشید که لباسهایتان را به راحتی سفیدتر و روشن تر می کنید!

 

مواد سفید کننده جایگزین

چندین ماده وجود دارند که می توانند به عنوان ماده سفید کننده جایگزین و غیر شیمیایی (سفید کننده خانگی) استفاده شوند. پیشنهاد می شود حتما مقاله جایگزین های غیر شیمیایی مایع سفید کننده در این باره را بخوانید. آنها به اندازه سفید کننده کلر سخت نیستند، اما قطعاً قادر به از بین بردن رنگ هستند. لازم است قبل از استفاده از این نوع سفید کننده ها، رنگ دادن یا ندادن لباس ها در اثر استفاده از این ماده را آزمایش کنید.

آب لیمو یکی از بهترین مواد قابل استفاده برای سفید کردن است. به آب لیمو اجازه دهید که بر روی لباسهای سفید لکه دار، چند ساعتی در زیر آفتاب بماند تا اثر سفید کنندگی را تقویت کند. سرکه می تواند به عنوان یک سفید کننده ملایم برای برخی از لباس ها نیز عمل کند. پراکسید هیدروژن را نیز می توان در لباس های رنگی استفاده کرد که در واقع همانند سفید کننده اکسیژن است.

توجه: هرگز مواد سفیدکننده مختلف خانگی یا انواع سفیدکننده صنعتی را با هم مخلوط نکنید. قبل از افزودن نوع دیگری، تمام پاک کننده ها قبلا ریخته شده را از روی لباس بشویید.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...