جور دیگر باید شست!

۵ اشتباهی که حین تمیز کردن خانه ممکن است انجام دهیم

۵ اشتباهی که حین تمیز کردن خانه ممکن است انجام دهیم

 

تمیز کردن خانه شاید کار مورد علاقه خیلی ها نباشد اما واقعا امری ضروری است که باید بصورت منظم و ادامه دار انجام گیرد. اگر می خواهید از مسمویت غذایی جلوگیری کنید و یا زیر توده ای از درهم ریختگی ها له نشوید، تمیز کردن خانه امری لازم است. اکثر ما فقط می خواهیم کارهای خانه را در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین نتیجه از تلاش خود انجام دهیم.

در این مقاله خانه داری با نیکولاس با ما همراه باشید تا شما را با اشتباهات رایج در تمیز کردن خانه که احتمال دارد مرتکب شوید، آشنا کنیم تا روش روتین تمیز کردن خود را کمی تغییر دهید.

 

اشتباه اول: سهل انگاری در تمیزکاری ها

یکی از اشتباهاتی که معمولا در مورد تمیز کردن مرتکب می شویم، تمیز نکردن به موقع مواد غذایی و سایر چیزهایی است که کف خانه ریخته می شوند. مثلا چیزی که کف زمین ریخته شده را بلافاصله تمیز کنید و آن را به چند روز بعد موکول نکنید. حتی اگر عجله هم دارید، کار تمیز کردن را به بعد موکول نکنید چون خوردنی ها مخصوصا چیزهای شیرینی که کف زمین ریخته می شوند باعث جمع شدن مورچه هایی می شود که قصد دارند این غذای خوشمزه را به مقصد برسانند و در حین بردن آن به لانه ردی از مربا را در کل مسیر به جا می گذارند. تمیز کردن بلافاصله این نوع کثیفی ها شاید تنها ۱۵ یا ۲۰ ثانیه زمان لازم داشته باشد که اگر به بعد موکول کنید احتمالا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

از همین اصل همیشه برای تمیز کردن پیروی کنید. چند دقیقه وقت صرف تمیز کردن هر روزه اتاق ها، کار تمیز کردن را خیلی راحت تر می کند. قسمتی در آشپزخانه که برای تهیه غذا از آن استفاده می کنید باید همیشه تمیز باشد، لباس های کثیف را در سبد رخت چرک ها بگذارید، وان حمام و درهای دوش را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید، روزنامه ها و رسید ها را هر روز دور بیندازید.

بنابراین با پیروی از اصل بالا کار تمیز کردن هفتگی گرد و خاک، جارو کشیدن، تمیز کردن توالت، دستمال کشیدن کف آشپزخانه و شستن لباس ها خیلی راحت تر شود.

 

اشتباه دوم: شروع تمیز کردن از جای اشتباه اتاق

هیچکدام از ما نمی خواهیم وقتی بیشتر از آنچه باید را صرف تمیزی خانه کنیم. اگر از جای اشتباه اتاق، تمیز کردن را شروع کنید مجبور خواهید بود مسیر را برگردید و مراحل تمیز کردن را تکرار کنید.

ابتدا با برداشتن و جابجایی چیزهایی که متعلق به اتاقی نیست که در حال تمیز کردن آن می باشید، کار را شروع کنید. چیزهایی که برداشته اید را اگر به درد نمی خورند دور بریزید یا سرجای خود بگذارید. یکبار به وسایل داخل اتاق رسیدگی کنید و اگر به درد نخور هستند دور بیندازید. لازم نیست وقت خود را برای تمیز کردن اطراف این اقلام به درد نخور صرف کنید.

وقتی آماده تمیز کردن هستید، از بالای اتاق شروع کنید و بعد کم کم همه جا را تمیز کنید تا به پایین آن برسید. اگر کار را با تمیز کردن کف اتاق شروع کنید و بعد گرد و خاک پنکه سقفی را تمیز کنید، تار عنکبوت را بردارید و گرد و خاک مبلمان را بردارید، مجبورید دوباره کف اتاق را یکبار دیگر تمیز کنید. پس تمیز کردن کف را به آخر موکول کنید.

وقتی دیوارهای کابین دوش یا حمام  و درها یا پنجره ها را تمیز می کنید، از بالا شروع کنید تا مجبور نشوید قطره هایی که به پایین آمده را دوباره تمیز کنید.

 

اشتباه سوم: استفاده از محصولات شوینده اشتباهی

استفاده از محصول پاک کننده ای که به اندازه کافی برای جایی که می خواهید تمیز کنید قوی نیست به معنی به جا ماندن کثیفی و دوباره کاری است. اگر تا به حال لباس ها را شسته اید ولی لک آن پابرجا است به دلیل استفاده از پودر لباسشویی اشتباه است. برچسب روی محصولات شوینده را با دقت بخوانید و از دستورالعمل نوشته شده روی آنها پیروی کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

چک کردن برچسب ها نه تنها باعث صرفه جویی در وقت می شود بلکه در کم کردن هزینه نیز می توانید مفید باشد. استفاده دائم از شوینده اشتباه باعث صدمه زدن به برخی از سطوح می شود. به همین دلیل است که چرا نمی توانید از پودر شستشو برای تمیز کردن مبلمان یا روی کانترهای سنگی استفاده کنید.

اگر سعی دارید مقدار مصرف مواد شیمیایی را کمتر کنید، محصولات شوینده طبیعی یا سبز می تواند بسیار کارایی داشته باشد؛ البته اگر درست از آنها استفاده شود.

 

اشتباه چهارم: استفاده از ابزارهای کثیف برای تمیز کردن

وسایلی که برای تمیز کردن از آنها استفاده می کنید ممکن است کار را بدتر کنند و باعث انتشار باکتری در اطراف شوند. اسفنج های آشپزخانه اگر به درستی رسیدگی نشوند زمینه ای برای رشد باکتری کولیفرم می باشند. ماشین ظرفشویی که مرتبا تمیز نشود می تواند باعث نشستن دوباره ذرات غذا روی ظروف و به جا ماندن بوی بسیار بد شود. جاروبرقی کثیف هم می تواند با هر بار استفاده باعث پرتاب گرد و خاک به بیرون شود.

برای شستن پارچه های گردگیری، گردگیرها و برس های مخصوص سابیدن وقت بگذارید و فیلتر جاروبرقی را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. استفاده از وسایل مخصوص تمیز کردن یکبار مصرف مثل ضد عفونی کننده ها، پارچه های الکترواستاتیک و وسایل گردگیری یکبار مصرف برای تمیز کردن بسیار عالی است اما نه در صورتی که بخواهید با یکی از آنها کل خانه را تمیز کنید.

 

اشتباه پنجم: عدم آموزش به کودکان برای کمک در کارهای خانه

بهترین زمان برای اینکه در هنگام تمیز کردن خانه کارهایی را به کودکان واگذار کنید زمانی است که آنها کودک نوپایی هستند. کودکان نوپا می خواهند هر کاری بابا و مامان می کنند را انجام دهند. بنابراین با کارهای ساده مثل تا کردن حوله ها و گذاشتن آنها سر جایشان و یا بردن لباس های کثیف شان به اتاق رختشویی شروع کنید. وقتی بچه ها بزرگتر شدند می توانید وظایف چالش برانگیزی مثل شستن واقعی لباس ها را به آنها واگذار کنید.

یک جدول تعیین وظایف درست کنید و به بچه ها یاد دهید همان اصولی که شما از آنها پیروی می کنید را انجام دهند. هر روز بخشی از کارهای تمیز کردن خانه را به آنها واگذار کنید تا در آینده انجام کارهای بزرگتر برایشان راحت تر باشد. برای بچه های کوچکتر با وظایف ساده ای مثل گردگیری سطوح صاف، شستن پنجره ها با استفاده از شوینده های غیر سمی (آب و سرکه سفید مقطر) شروع کنید و به تدریج از آنها در تمامی امور مربوط به نظافت منزل کمک بگیرید.

شاید در ابتدا بچه ها شاکی شوند ولی می توانید تمیز کردن را به یک کار مورد علاقه در روز تبدیل کنید تا بعدا  کار روزمره مورد علاقه آنها در خانه خودشان نیز باشد.چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

چگونه جواهرات و طلا را تمیز کنیم

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  جواهرات و طلا هزاران سال است که نمادی از ثروت و لوکس بودن به حساب می آید. پالایش این عنصر از زمین تقریباً همزمان با آغاز تمدن به دلیل دوام، زیبایی، درخشانی و ... آغاز شد. مقدار طلا در جواهرات می تواند از ...

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

هرچند وقت یکبار وسایل برقی و مهم آشپزخانه را بطور اساسی تمیز کنیم؟

  • ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

  آیا تا به حال یک ثانیه هم به لوازم خانگی که تقریبا هر روز از آنها استفاده می کنید، فکر کرده اید؟! مطمئنا در فکرتان به این نکته توجه کرده اید که دلیل اصلی اینکه این لوازم خوب کار نمی کنند یا بوی ...

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

راهنمای تمیز کردن حمام و دستشویی | چک لیست+برنامه زمانبندی

  • ۱۳۹۹/۰۴/۰۳

  حمام و سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه بدلیل اینکه با سلامت فردی اعضای خانواده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می باشد. حمام و دستشویی از آن جاهایی هستند که چندین بار در طول روز از آنها استفاده می شود و بدلیل نوع ...